Avusturya’da Üniversite Egitimi

Avrupa’da egitim hayalleri kuruyorsaniz ve geleceginizi buna göre sekillendirmek istiyorsaniz, Avusturya listenize eklemeniz gereken cazip ülkelerden biridir.Üniversitelerde verilen egitim kalitesi tartisilmazdir ve bircok uluslararasi ögrenci tarafindan tercih edilmektedir.Özellikle baskent Viyanadaki üniversiteler,her sene dünya üniversiteleri siralamalarinda üst seviyelerdedir.Ayrica yasam ve egitim masraflari bakimindan bircok ülkeye göre daha uygundur.Konaklama,ulasim,saglik sigortasi ve gida masraflari dahil olmak üzerek aylik masrafiniz yaklasik 650-700 euro civarindadir.

Avusturya’da egitim sistemi Türkiye’den farklidir.Lisans egitimi genellikle 3-3,5 yil, yüksek lisans ise 2 yil sürer.Avusturya üniversitelerinden alacaginiz diplomanin Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerinde denkligi vardir.Ülkede egitim dili ise Almanca’dir.

Bu sebeple üniversite’ye kabul sarti olarak en az A2 Almanca dil seviyesi aranmaktadir.Ögrenci VWU(Vorstudienlehrgänge) adi verilen dil enstitüsündeki Almanca hazirlik kursunu tamamladiktan sonra direkt üniversiteye baslayabilir.Universite egitiminize baslamak icin C1 kurunu basariyla bitirmis olmaniz gerekiyor.Kurstan sonra dil icin ayri bir sinava girmeye gerek yoktur.

Avusturya’da yabanci ögrenciler icin uygulanan egitim harci ödeme zorunlulugu vardir.Üniversite egitimine basladiktan sonra, bu miktar dönem basina 726,72 euro olup arti olarak ÖH ve sigorta bedeli olarak 19,20 euro ödenmek zorunludur.Ancak Almanca hazirlik süresi boyunca dönemlik harc ücreti ödemezsiniz.

Avusturya üniversitelerine Türkiyedekinden farkli olarak yilda 2 kez basvuru yapma imkani vardir.

  • Kis dönemi son basvuru tarihi: 5 Eylül
  • Yaz dönemi son basvuru tarihi: 5 Subat

Basvuru yapildiktan sonra üniversitelerden gelecek cevap süresi ortalama 8-12 hafta arasidir.Ayrica vize süreci de yaklasik 6 ay sürmektedir.

Avusturyada egitim konusunda daha fazla bilgi edinmek icin lütfen makaleler bölümümüzü inceleyin.Ek olarak asagida sizler icin hazirladigimiz tanitimlara göz atarak, Avusturya Üniversiteleri hakkinda bilgi sahibi olabilirsiniz.

edit