Neden İsvicre’de ögrenim görmelisiniz?

Avrupa’nın en prestijli eğitim kurumlarından ikisi olan ETH Zürich ve Ecole Polytechnique Federale de Lausanne ile dünya çapında yüksek öğretim kurumlarına ev sahipliği yapan İsviçre, her yıl dünyanın farklı ülkelerinden gelen uluslararası öğrenciler için popüler eğitim destinasyonlarından biridir. İstikrarlı ve zengin ekonomisi, yüksek maaş seçenekleri, dünyanın en güzel şehirleri ve göz kamaştırıcı doğasıyla dikkat çeken ülke, yaşam kalitesi ölçümlerinde üst sıralarda yer alır. Gelin İsviçre’de üniversite okumak için gerekli nedenlerden bahsettiğimiz yazımıza birlikte göz atalım!

1-Çok Kültürlü Ortam

İsviçre’de üniversite okumak gibi bir düşünceniz varsa, ülkenin birbirinden hareketli ve modern şehirleri çok kültürlü yapısı ile sizleri bekliyor olacaktır. Almanya ve İtalyanca da dahil olmak üzere dört resmi dili, aralarında Kızılhaç, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin de olduğu uluslararası kuruluşları, çok uluslu şirketleri ve her yıl çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapması nedeniyle İsviçre, Avrupa’yı keşfetmek için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Dünyanın dört bir tarafından insanların iş, eğitim, yaşam ve gezmek için geldiği ülke Basel, Cenevre, Zürih gibi şehirleri ile büyüler.

2-Endüstriye Bağlı Yüksek Öğretim

İsviçre’de eğitim almak isteyen öğrenciler için ülke dünya çapında yüksek kaliteli eğitim sistemiyle ve yüksek okur yazar oranı ile dikkat çeker. Her yıl, Avrupa’nın kalbinde yer alan bu güzel ülkeye gelen uluslararası öğrenciler, en iyi akademik programlara sahip üniversitelerde eğitim almayı tercih eder. İsviçre’de çoğu üniversite devlet desteği alırken, ülkedeki endüstriye bağlı olarak lisans ve lisansüstü programlarda yüksek performanslı eğitim imkanı sunar. Özellikle uluslararası çapta üne sahip saat, petrokimya, mühendislik, mekanik, ilaç, gıda ve yüksek teknoloji gibi sanayi kollarıyla işbirliği içinde yürütülen eğitim programları bu endüstrilerin geliştirilmesine de katkı sağlar. Aynı zamanda İsviçre, her yıl dünyanın dört bir yanından yetenekli ve başarılı öğrencilerin ülkede eğitim almasını teşvik eden bursların yanı sıra araştırma faaliyetlerinin geliştirilmesi için zengin uluslararası doktora programları sunar.

3-İnovasyon Merkezi

İsviçre, üniversitelerin sağladığı yüksek eğitim standartları ile yenilikçi ve rekabetçi bir ülke olarak adından söz ettirir. Her yıl inovasyon alanında sayısız yatırımlara imza atan ülke, uluslararası çapta üne kavuşmuş bilim adamları ile tanınır. Başta CERN olmak üzere birçok saygın kuruma ev sahipliği yapan İsviçre; özellikle ilaç, kimya ve mühendislik sektörleri ile ilgili araştırmalar için bol yatırımlar yapar. Ülke çoğumuzun pek bilmediği buluşlara imza atmıştır. Bunlar arasında; ilk sütlü çikolatanın icadı, tasarımcıların yakından bildiği Helvetica Font, ilk alüminyum folyo, ilk numaralı banka hesapları, ilk hazır kahveyi sayabiliriz. Ayrıca dünya çapında ağ olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemi World Wide Web/www, 1989 yılında Tim Berns-Lee tarafından CERN’de bulunmuştur. 

4-Düşük Ücretli Eğitim

İsviçre’de üniversite okumayı düşünüyorsanız, ülkede öğrenim ücretleri Avrupa’nın geneline bakıldığında oldukça makuldur. Özellikle devlet üniversitelerinde ortalama yıllık 1500 CHF ücret ödersiniz. İsviçre’de eğitim almak cazip gibi görünse de ülkede, yaşam masraflarının standartların üstünde bir pahalılığa sahip olduğunu söylemekte fayda var.

5-Uluslararası Şirketlerde Kariyer Fırsatı

Dünyanın en zengin ülkesi ve dünyaca ünlü zenginleriyle adından söz ettiren İsviçre, bugün uluslararası bankacılık denilince ilk akla gelen ülkelerden biridir. Haliyle İsviçre’de eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği alanlar arasında da bankacılık ve finansın ayrı bir yeri vardır. Aynı zamanda dünyanın en istikrarlı ve dengeli ekonomisine sahip ülke, düşük işsizlik oranı ve yüksek maaşlarıyla göz doldurur. İsviçre; saat, ilaç, gıda ve içecek gibi belirgin sektörlerde uluslararası iş imkanlarına sahip bir ülkedir. İş bulabileceğiniz İsviçreli dünyaca ünlü şirketler arasında Nestle, Swatch, Rolex, Novartis, Roche yer alırken hukuktan sağlığa, finanstan bilime kadar çalışabileceğiniz uluslararası kurumlar sizi bekler. İsviçre’de kariyer yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle ülkedeki bir eğitim kurumundan mezun olmak işverenler tarafından olumlu karşılanır. Ayrıca İngilizcenin yanı sıra İtalyanca, Almanca gibi dilleri bilmek, İsviçrelilerle rekabet halinde olduğunuzu unutmamak ve yabancı dilinizi olabildiğince geliştirmenizde fayda var.

6-Dünyanın En İyi Okulları

İsviçre denildiğinde bugün dünyanın en saygın eğitim kurumlarına sahip bir ülke karşımıza çıkar. Her yıl, QS ve Times Higher Education gibi dünya çapında üniversiteleri çeşitli akademik kriterlere göre sıralayan kurumların listelerinde İsviçre üniversiteleri çarpıcı şekilde üst sıralarda yer alır. 8 milyondan biraz fazla nüfusu, yaşam kalitesi, Zürih, Basel, Bern, Lozan gibi öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği şehirleri, araştırma ağırlıklı eğitim kurumları, yüksek standartlara sahip modern laboratuvarları ve araştırma merkezleri ile özellikle bilim, mühendislik ve yüksek teknoloji ağırlıklı alanların seçildiği üniversiteler, aynı zamanda uluslararası tanınırlılığa ve başarılara sahip akademisyenleri ve bilim adamları ile de göz doldurur. Sadece ETH Zurich enstitüsünün bile 21 Nobel ödülüne sahip olduğunu ve öğrenim görmüş ünlü mezunları arasında Albert Einstein, Niklaus Wirth, Max Frisch gibi isimlerin yer aldığını düşünürsek İsviçre’nin birçok konuda lider olması çok da şaşırtıcı sayılmaz. Ayrıca 2015 PISA verilerine göre Avrupa’nın en iyi matematikçilerinin İsviçre’den çıktığını söylemekte fayda var. 

7-Yaşam Kalitesi

İsviçre’deki şehirler yaşam kalitesi açısından dünyanın en iyi şehirleri arasında yer alır. Yaşamak için pahalı olsa da bu ülkede maaşlar yüksektir ve suç oranı düşüktür – bu da İsviçre’nin büyük şehirlerini Avrupa’nın en mutlu şehirlerinden biri yapar. Bunların yanı sıra, ülke çok iyi bir ulaşım altyapısına sahiptir; seyahat etmek ve ülkeyi tanımak oldukça kolaydır. Aynı zamanda çeşitliliklerle dolu kırsal kesimleri sayesinde seyahatleriniz sırasında muhteşem manzaralara tanıklık edeceksiniz!

Dışarıda vakit geçirmeyi seven kişiler İsviçre’de yaşama bayılacak çünkü ülkede ziyaret etmeye değer çok sayıda yeşil alan, göller ve en önemlisi Alpler var. Bunun yanı sıra ülkenin ihraç ettiği en bilindik ürünlerin başında çikolata ve peynir geldiğinden burada oldukça mutlu bir nüfusla karşılaşmayı bekleyebilirsiniz.