İsvicre’de Ögrenci Konaklama Secenekleri

İsviçre yabancı öğrencilere çok çeşitli seçenekler sunar; aynı zamanda üniversite bünyesindeki konaklama seçenekleri konusunda yönlendirme sağlamak üzere size online konaklama hizmeti verilir.

Üniversite konaklama seçenekleri:

İsviçre’deki üniversitelerin çoğu öğrencilerine, ülke genelinde tek odalı bir dairenin ortalama kira ücretinden çok daha uygun fiyatlara konaklama seçenekleri sunar. İsviçre’de şehir merkezi dışında tek odalı bir dairenin ücreti genellikle aylık 1100 CHF; şehir merkezinde 1500 CHF iken öğrenci konaklama seçeneklerinin ücreti aylık 500-800 CHF civarındadır. Ancak bunlar ortalama ücretlerdir.

Başvuru yaptığınız kurumunun, İsviçre’nin Kuzey-Batı bölgesinde eğitim alan öğrencilere yönelik konaklama imkânları sunan WoVe gibi bir öğrenci konaklama hizmeti olmalı.

Öğrenci konaklama ofisi size genellikle diğer öğrencilerle dolu bir apartmanda 1 oda sunar – bu yurtdışı eğitim maceranızda hayat boyu sürecek arkadaşlıklar edinmek için harika bir fırsattır! Buradaki öğrencilerin sizinle aynı durumda olduğunu ve yeni insanlarla tanışmayı beklediğini göreceksiniz. Burada geçireceğiniz ilk birkaç hafta oldukça heyecan verici bir deneyim olabilir. 

Eğer buraya öğrenim görmek için ailenizle birlikte taşınmayı düşünüyorsanız bazı üniversiteler size özel apartman seçeneği sunabilir. Ancak, bu yaygın bir uygulama değildir dolayısıyla bunu üniversiteniz ile görüşmelisiniz.

İsviçre, Avrupa ülkeleri arasında en yüksek yaşam standartlarından birine sahiptir – bu, modern öğrenci konaklama seçeneklerine de yansımıştır. Ancak, bazı eski binalar beklediğiniz kadar modern olmayabilir. Dolayısıyla, aile ve arkadaşlarınızın sizi ziyaret ettiklerinde yeni modern yaşamınızı kıskanmalarını istiyorsanız bunun için arama yapmanız ve olabildiğinde erken başvurmanız gerekir.

Farklı seçenekler mevcut, tek yapmanız gereken onları bulmak. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız, özel konaklama seçeneklerini düşünebilirsiniz.

Özel konaklama seçenekleri:

Eğer üniversitenin sunduğu seçenekler sizi cezbetmediyse, endişelenmeyin! İsviçre’de pek çok öğrenci özel konaklama seçeneklerine yönelmekte veya ortak bir daire kiralamaktadır. Sizin gibi ev arkadaşı arayan çok sayıda yabancı öğrenci olacaktır.

Sizinle aynı üniversiteye gidecek olan arkadaşlarınız veya sizinle benzer yaşam tarzına sahip ev arkadaşları arayacak vaktiniz varsa ortak bir daire kiralamak iyi bir seçenek olabilir

Ortak dairede, yalnız yaşama kıyasla büyük bir salon ve mutfak gibi daha fazla ‘yaşama alanı’ elde edebilirsiniz. Dolayısıyla, yurtdışı eğitim maceranızın tadını çıkarmak için gidin ve ev arkadaşı arayın!

Dairede yaşayan her birey kendi oda ücretini öder; buna ek olarak fatura ve internet masrafları gibi giderler paylaşılır. Bazı durumlarda bu giderlerin ücrete yansıdığını, bazı durumlarda ise hariç tutulduğunu unutmayın – hariç tutulması durumunda sözleşme imzalandıktan sonra internet ve TV ile ilgili işlemleri sizin halletmeniz gerekebilir. 

Özel kiralık ev ayarlamak İsviçre’de nerede yaşadığınıza bağlı olarak size daha fazla özgürlük sunar. Eğer bulunduğunuz çevrede öğrencilerin olmasını istiyorsanız üniversiteye yakın bölgeleri tercih edebilirsiniz. Eğer hareketlilikten uzak olmak istiyorsanız şehir merkezinden biraz daha uzak bir bölgeye taşınabilirsiniz.

Eğer doğru yerde arama yaparsınız ve diğer kişilerle birlikte yaşamaya razıysanız İsviçre’de ev kiralamak aslında uygun bir seçenek olabilir.  Ancak bu durumda dahi, üniversitenin sunduğu konaklama seçeneklerine göre daha ekonomik olması çok nadirdir.

Aile Yanında Konaklama:

İsviçre’de aile yanında konaklama seçeneği de mevcuttur – bazı öğrenciler İsviçre kültürüne adapte olmak ve yerlilerle tanışmak için bunun iyi bir fırsat olduğunu düşünür. Eğer İsviçreli bir aile ile yaşıyorsanız herhangi bir konuda tavsiye almanız daha kolay olur – aynı zamanda bu uygun bir seçenek olabilir ve dil becerinizi geliştirmeye de katkı sağlar.