Bern Üniversitesi

Bern Üniversitesi

Bern Üniversitesi, Isviçre’nin en popüler üniversitelerinden biridir. Özellikle yurt disinda üniversite okumak isteyen ögrencilerin ilk tercihleri arasinda yer alan üniversite, Isviçre’nin Bern sehrindedir.

Bern Üniversitesi, Isviçre’nin Almanca konusulan kisminda yer alir. Isviçre’nin baskentinde bulunan üniversitenin egitim dili Almancadir.

Finansal destegini devletten alan üniversite, hükümet tarafindan denetlenmektedir. Bu da üniversitesinin egitim güvenilirligini arttirmaktadir.

1834 yilinda kurulan Bern Üniversitesi, 13,000 ögrenciye ev sahipligi yapmaktadir. Bern Üniversitesi, dünya siralamasinda 178. sirada ve Isviçre’de de 7. sirada almaktadir.

Kampüsü bulunmayan üniversitenin egitim binalari sehrin farkli yerlerinde bulunmaktadir.Bern Üniversitesi, Albert Einstein’in profesörlük yaptigi üniversite olarak da bilinir ve bünyesinde yaklasik 13,000 ögrenci barindirmaktadir.

Üniversite’de lisans egitimi görmek isteyen ve Türkiye’den lise mezunu olan kisilerden, kazandiklari bölümde en az 2 yil süreli egitim alma sarti aranmaktadir.Üniversite’de bir dönemlik harc fiyati 750 CHF’dir.Buna ek olarak bir defaya mahsus üniversite’ye basvuru ve kayit parasi ödenmektedir.Bern Üniversitesinde lisans yapacaklar icin, basvuru sarti olarak C1 düzeyinde Almanca bilgisi ve sertifikasi istenmektedir.Yüksek lisans icin ise birkac dilde egitim verilmektedir.Bu yüzden basvuru icin herhangi bir dil sertifikasi veya dil bilgisi istenmemektedir.Ancak dersleri anlamak ögrencinin kendi yükümlülügündedir.

Üniversitenin egitim verdigi bölümler sunlardir:

  • Hristiyan Teolojisi
  • Hukuk
  • Tip
  • Ekonomik Bilimler
  • Sosyal Bilimler

Özellikle Tip ve Hukuk alaninda gelismis bir üniversite olan Bern Üniversitesi’nde okumak için Almanca yeterlilik gerekmektedir. Bern Üniversitesi diplomalari YÖK tarafindan taninmaktadir. Bu da hem Türkiye’de hem de yurt disinda is bulma imkaninizin olmasi anlamina gelmektedir. Tüm dünya tarafindan taninan Bern Üniversitesinden mezun olarak Almancayi hem mesleki dil hem de günlük konusma dili anlaminda anadiliniz gibi ögrenebilirsiniz. Ikinci bir dil olarak Almanca hem Türkiye’de hem de Avrupa’da geçerliligi olan bir dildir. Ayrica, prestijli bir üniversitenin diplomasina sahip olmak size birçok firsat kapisi aralayacaktir.