Kimler Avusturya’da egitim görebilir?

Avusturya’da egitim sistemi Türkiye’den farklidir.Lisans egitimi genellikle 3-3,5 yil sürer. -Üniversitelere basvuru icin sartli kabul sistemi uygulanir.Avusturya üniversitelerinden ön kabul almak icin ilk etapta A2 Almanca sertifika zorunlulugu vardir.Üniversiteler ilk yil icin kendi bünyesindeki VWU (Vorstudienlehrgang der Wiener Universitäten) denilen dil enstitülerinde belirli bir ücret karsiliginda hazirlik kursu vermektedir. Bu hazirlik kurslarinda C1 seviyesini basarili bir sekilde bitirdiginiz takdirde üniversite egitimine baslayabilirsiniz.Kurslara %80 devam zorunlulugu vardir.

Lisans Egitimi

Avusturya’da üniversite egitimi almanin ilk sartlarindan biri, Türkiye’de Öss sinavina girip, herhangi bir üniversitede (vakif veya özel üniversiteler de dahil) 4 yillik bir bölüme yerlesmeye hak kazanmaktir.Avusturya’da hangi bölümü okumak istiyorsaniz, Türkiyede’de yine ayni bölümü kazanmis olmaniz gerekmektedir.Eger ayni bölüm yok ise ona yakin bir bölümde de okuma sansiniz vardir.Kazanmis oldugunuz bölümün ikinci ögretim olmasi hic birseyi degistirmez.

*ÖSYM belgesinin yalnizca 1 sene gecerliligi bulunmaktadir.

Master Egitimi

Avusturya’da yüksek lisans egitimi genellikle 4 semester yani 2 yil sürer. Eger Avusturya’da yüksek lisans hedefiniz var ise, öncelikle Türkiye’de ALES sinavina girip taban puanini (minimum 55) gecmeniz yeterli olacaktir.ALES sinav sonucunun sadece 1 yil gecerliligi vardir.