Steop Nedir?

2011/12‘ Kis sömestrden itibaren, o zamana kadar giris sinavi uygulanmayan tüm ögrenim dallari için yeni kurallar getirilmistir: ‘ ‘STEOP” Bunun açilimi“Egitime Giris ve Oryantasyon Asamasi“ Egitiminize normal bir sekilde basliyorsunuz ancak ilk sömestr içerisinde bir veya birkaç sinava katilmaniz gerekmektedir. Bu sinavlarda basarili olunmasi egitiminize devam edebilmeniz için bir ön kosuldur. Eger bu sinavlarda (veya tekrarlarinda) basarili olamazsan, üniversitedeki egitimin bloke olur.

Yabanci ögrenciler için STEOP ne anlama gelir?

AB pasaportu sahibi olmayanlar için Avusturya‘da egitim görmek biraz karmasiktir. Yabancilar yasasi, yabanci ögrencilerin oturum izni almasini oldukça zorlastirmaktadir. Avusturya‘daki bir üniversitede egitime baslama sansi elde edilmesine ragmen, STEOP yabanci ögrenciler için ciddi bir engel olusturmaktadir: Sinavlarda basarili olunamamasi durumunda oturma izninin iptal edilmesine yol açabilmektedir.Olumsuz sonuçlanan bir STEOP, zorunlu ikamet kaydinin silinmesine yol açmakta – ki bu da baslanan egitime dayanan oturum izninin kaybina neden olmaktadir. Baska bir egitime kayit olmak için, önce tekrardan yabanci ülkede bu ögrenim dalinda bir üniversiteye yerlestirmeyi belgelemek gerekmektedir. Bunu ispat etmek her zaman mümkün olmasa dahi, böyle bir adim çok fazla organizasyon, zahmet ve zamana mal olmaktadir.

Bu bazi problemleri beraberinde getirir:

Oturma izninin geçerliligi sonlanir ve ögrenci sigorta hakki iptal edilir. Ayni egitim Avusturya‘da baska bir üniversitede mevcut ise, bu durumda buraya basvurabilir.Dikkat: Burada da yine kati kabul süreleri geçerlidir! Basvurulacak yeni yüksekokul, üniversite yerlestirme belgesi güncel sömestre ait degilse, kabul etmek zorunda degildir. STEOP‘da basarili olamadiginda, üniversite temsilciliginde veya ÖH Federal Temsilciliginde ÖH yabanci ögrenci subesine basvur. Tüm engellere ragmen yabanci ögrenci için birlikte bir çözüm yolu bulunabilir.