Zürih Üniversitesi

Zürih Üniversitesi

Isviçre üniversiteleri arasinda 7 fakülte ve 26,000 ögrencisiyle ülkenin en büyük egitim kurumu olan Zürih Üniversitesi, 1833 yilinda kurulmustur.

Zürih Üniversitesi, kilise ve krallara ait üniversitelerden sonra Avrupa’da kurulan ilk devlet üniversitesidir. Üniversite kurulduğu yıllarda kadın öğrenci kabul etmediği gibi, kadınların herhangi bir şekilde ders dinlemelerine de izin vermiyordu. Ancak 1847’de kadınların felsefe derslerine dinlemelerine izin veren Zürih Üniversitesi’nde, ilk kadın doktora öğrencisi ise 1866’da eğitime başladı. 1901’de veteriner fakültesi eklenen üniversite 1914’te mimarlığını Karl Moser’in yaptığı yeni binasına taşındı.

Özellikle tip, biyoloji, genetik, nörobilim ve ekonomi alanlarinda dünya çapinda üne sahip üniversite, Avrupa’nin en prestijli kurumlari arasina yerlesmistir. Albert Einsten ve Wilhelm Conrad Röntgen’in de aralarinda oldugu Nobel ödülü alan üniversite mezunlarinin yani sira, çok sayida ödüle sahiptir. Üniversite; sayisiz müze, sanat galerisi, tiyatro ve orkestra ile ülkenin is, finans ve kültür merkezi olan Zürih sehrinde yer alan 3 kampüsü ile ülkeye gelen ögrencilere siradisi deneyimler sunar.

Üniversite’de lisans egitimi görmek isteyen ve Türkiye’den lise mezunu olan kisilerden, kazandiklari bölümde en az 2 yil süreli egitim alma sarti aranmaktadir.Üniversite’de bir dönemlik harc fiyati 720 CHF’dir.Buna ek olarak bir defaya mahsus üniversite’ye basvuru ve kayit parasi ödenmektedir.Bern Üniversitesinde lisans ve yüksek lisans yapacaklar icin, basvuru sarti olarak C1 düzeyinde Almanca bilgisi ve sertifikasi istenmektedir.

Üniversitenin egitim verdigi bölümler sunlardir:

FAKULTELER:

Bachelor ,Master ve Doktora:

  • Theologische Fakultät (Teoloji Fakültesi)
  • Medizinische Fakultät (Tıp Fakultesi )
  • Rechtswissenschaftliche Fakultät (Hukuk Fakültesi)
  • Vetsuisse-Fakultät (Veterinerlik Fakültesi )
  • Philosophische Fakultät (Sosyal Bilimler ve Felsefe Fakültesi )
  • Wirtschaftswissenschaftliche Fakultät (Ekonomi, İşletme ve İnformatik Fakültesi )
  • Mathematisch-naturwissenschaftliche Fakultät (Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi)